България се нуждае от 2.7 млрд. евро, за да приключи със старите реактори на АЕЦ “Козлодуй”

България ще има нужда от 2.7 милиарда евро, за да приключи напълно въпроса със старите съветски реактори, използвани в АЕЦ “Козлодуй”. Става въпрос за блоковете от първи до четвърти, сочи доклад на Европейската сметна палата, съобщава кореспондентът на БТА в Брюксел.

До 2020 г. ЕС е отделил 3.8 милиарда евро за необходимите дейности в трите държави.

Данните показват, че до 2020 г. за България ЕС е планирал 1.14 милиарда евро, а 31% от стойността на необходимите дейности, или общо 348 милиона евро, са национално финансиране и се покриват от държавния бюджет.

Сметната палата на съюза прогнозира обаче, че нужната сума за трите държави е общо 5.7 милиарда евро. Тя би нараснала двойно, ако бъдат взети предвид разходите по съхранението на отработеното ядрено гориво. В същото време Европейската комисия вече заяви, че не може да се очаква увеличение на вече определеното финансиране.

Палатата препоръчва след 2020 г. програмата за закриването на старите съветски реактори в България, Словакия и Литва да бъде прекратена.

Посочва се, че след 2020 г. може да бъде осигурявано финансиране от ЕС само при ясен календар и разчет на необходимите дейности. Досега именно Европейският съюз осигурява средства за разглобяването и обезвреждането на осем реактора в трите държави, като четири от съоръженията работеха в АЕЦ “Козлодуй”.

В последния доклад по темата на Европейската сметна палата се посочва, че в “Козлодуй”, както и в словашката АЕЦ “Бохунице” все още има работа по събарянето на сградите, помещавали спрените реактори.

Палатата призовава трите държави да възприемат подхода “замърсителят плаща” и да бъдат в готовност сами да покрият разноските по съхранението на старото гориво.

Свързани

Leave a Comment