БЕХ е купил “Набуко България” и е възобновил търговската му дейност

“Българският енергиен холдинг” (БЕХ) е купил от международната компания в ликвидация “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл” дъщерното й дружество в България и търговската му дейност у нас е възобновена. До сделката се стигнало през септември 2016 г., след като неизвестен външен инвеститор чрез посредник се опитал да купи активите на “Набуко Газ Пайплайн България” от компанията майка. За да не попаднат проектантките разработки за българското трасе на прекратения проект “Набуко” във фирма, чиито цели са неясни, БЕХ е решил да придобие дружеството и да използва технологичната документация за други проекти, съобщи Медиапул.

От БЕХ първончално не коментираха каква е цената на сделката, тъй като нямали право на това без съгласието на продавача. По-късно през деня обаче са уточнили, че тя е под 10 хиляди лева.
То беше собственост на регистрираната в Австрия компания, която трябваше да изгражда газопровода “Набуко” за алтернативни доставки на природен газ през Турция, България, Румъния и Унгария до австрийския газоразпределителен център “Баумгартен”. Акционери в международната компания, малко преди да бъде сложен край на проекта през лятото на 2013 г., бяха австрийската “О Ем Ви”, френската “Газ дьо Франс“, “Българският енергиен холдинг”, Турската БОТАШ, румънската “Трансгаз” и унгарската МОЛ. Компанията имаше дъщерни дружества в страните, през които се планираше да минава “Набуко”.
След като през юни 2013 г. консорциумът, разработващ азерското находище “Шах Дениз II” в Каспийско море, предпочете да транспортира суровината си по Трансадриатическия газопровод вместо по “Набуко”, проектът се оказа без начална суровина, за да гарантира финансирането си и беше прекратен. Започна ликвидацията както на международната компания, така и дъщерните й фирми. Дейността на българската е прекратена на 24 април 2014 г. и е назначен ликвидатор.
След сделката България остава титуляр върху разрешението по оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) за проекта на българска територия, което е валидно до 15 април 2018 г., допълниха от енергийната компания. Друга цел е запазване в полза на българската страна на проектантските разработки, за да може да се използват частично или цялостно за други проекти, които биха се реализирали, казаха още от БЕХ.
Търговската дейност на предприятието е възобновена, ликвидаторът Недялко Апостолов е освободен и за изпълнителен директор е назначен Петьо Игнатов. От БЕХ са обяснили, че това е временно, а дружеството “Набуко Газ пайплайн България” ще се влее в холдинга, за да не се налага издръжката на отделна компания, но държавата да запази титулярни права по разрешителното по ОВОС.

Свързани

Leave a Comment