Руската държавна компания “Росатом” заяви, че не се страхува от конкуренцията от страна на новите играчи на пазара на ядрена енергия – Китай и Южна Корея. Това коментира Алексей Лихачов, главен изпълнителен директор на енергийния гигант, цитиран от Ройтерс, съобщава investor.bg. По думите му ядрената енергетика може да допринесе за по-тясно сътрудничество между Русия и компаниите от Европа и Япония.
„Заради предизвикателствата, свързани с по-високия дял и по-голямата роля на ядрената енергетика в генерирането на енергия на глобално ниво, няма как да има повече конкуренция, отколкото има днес“, каза Лихачов.
По думите му ядрената индустрия губи от това, че Япония и Германия отстъпваткато ключови играчи. След ядрената криза във Фукушима през 2011 г. Германия реши да изключи поетапно всички атомни електроцентрали (АЕЦ) до 2022 г. Япония пък рестартира едва 4 от общо 42 реактора.
„Напълно разбираемо е защо се появиха нови играчи и Южна Корея и Китай го показват. Работим и с двете държави и не виждаме фундаментални заплахи“, каза Лихачов.
Двата водещи западни производителя на ядрени реактори – френската Areva и Westinghouse, собственост на Toshiba, пострадаха заради закъснения и непредвидени разходи при редица проекти, но южнокорейската KEPCO и китайските CGN и SNPTC са новите големи конкуренти на Русия, коментира Ройтерс.
Всички големи производители очакват с нетърпение търг в ЮАР за изграждане на до 10 реактора. Това може да е един от най-големите световни ядрени проекти след бедствието във Фукушима. „Оценяваме шансовете си като много високи, но всичко ще се реши от правителството на ЮАР“, посочи Лихачов.