КЕВР променя правилата за търговия с ток

Нормативната рамка на електроенергийния сектор продължава да се променя. След измененията в Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници, които задължиха производителите на ток от ВЕИ централи с мощност 4 MW и повече да продават само на борсата, а ЕРП-та и ЕСО да купуват оттам необходимите им количества за технологични нужди, сега ще се пренапишат и Правилата за търговия с електрическа енергия, съобщава Капитал.

Проектът за изменението и допълнението им ще се обсъжда от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на 25 юли. А новостите са свързани с реорганизация на работата на балансиращия пазар, с регламентиране ролята на Фонда за сигурност на електроенергийната система, както и с възможността да се спира тока на потребители, които имат задължения към стари доставчици.

Една от настоящите неуредици на свободния пазар на електроенергия е, че некоректни потребители (предимно фирми) могат да натрупат задължения към даден доставчик на ток, след което да сключат договор с друг. Така, макар да са нередовни платци, те не остават без електроенергия, а потърпевшите доставчици могат да си търсят вземанията само по съдебен ред.

Сега се въвежда възможност доставчик на електроенергия да поиска спиране на ток на даден потребител, дори той да се снабдява от другаде. В тези случаи мрежовият оператор, към който е отправено искането, уведомява клиента и новия доставчик не по-късно от 5 работни дни преди датата на прекъсването. Той не може да откаже спиране на тока, а отговорността за вреди при неоснователно прекъсване е на самия ищец.

Ако клиентът погаси задълженията си в рамките на тези 5 дни, до спиране на тока няма да се стига. В противен случай обаче освен прекъсване на електрозахранването ще може да се развали и договорът с новия доставчик.

Промените в правилата за търговия с електрическа енергия уреждат и новата роля на Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС), който ще събира всички постъпления от цената “Задължения към обществото” и ще изплаща премиите на ВЕИ производителите и тези от високоефективно комбинирано производство с мощност 4 MW и нагоре. На практика в следващите месеци до края на годината ФСЕС ще се превърне в една от ключовите фигури на пазара и точно затова КЕВР ще регламентира отношенията му с останалите търговски участници.

Предвидено е Електроенергийният системен оператор да отстранява от пазара търговци и производители на ток, които не са заплатили в срок сумите към ФСЕС от “Задължения към обществото”. Това ще става с предизвестие от само два работни дни. Мярката обаче няма да важи за производители, чието спиране може да доведе до нарушаване сигурността на снабдяването. Такива са АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”, “Ей и Ес Гълъбово”, “КонтурГлобал”.

Ще има също така реорганизация в работата на балансиращия пазар и по-конкретно на структурата на балансиращите групи. Съществуващият сега модел на нормативно определени специални балансиращи групи частично отпада, като занапред се дава право на избор на някои координатори дали да продължат да бъдат такива или да участват в балансираща група с друг координатор. “По този начин се изпълнява в по-голяма степен една от основните цели на балансиращия пазар, а именно създаването на стимули за търговските участници да реализират възможно най-малки небаланси”, се казва в доклада на работната група към КЕВР.

Предоставят се и по-разширени възможности за търговските участници да намалят допълнително небалансите си, като няколко балансиращи групи се обединят чрез общ финансов сетълмент.

Очаква се новите правила да създадат необходимите условия за фактическото участие на ВЕИ производителите и на мрежовите оператори в борсов пазар, което е пореден етап от процеса на пълна либерализация на сектора. По този начин ще се увеличи ликвидността на енергийната борса, а оттам и стабилността и прозрачността на пазара.

По-високите търгувани обеми ще доведат съответно до търсенето и предлагането на по-голям брой и по-разнообразни борсови продукти, което неминуемо ще даде допълнителен тласък в развитието на свободната търговия. Според КЕВР въвеждането на ясни правила ще предотврати в значителна степен възможностите за злоупотреби и ще създаде сигурност за пазарните участници, че постигнатите резултати се дължат действително на обективни фактори, а не на непазарни такива.

Свързани

Leave a Comment