“Булгаргаз” поиска с 14% по-висока цена на природния газ

Държавната компания “Булгаргаз” внесе предложение в Комисията за енергийно и водно регулиране, с което се иска цена на природния газ за четвъртото тримесечие на годината да стане 456.65 лв. за 1000 куб. м без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. В сравнение с действащата сега тарифа това представлява увеличение от 13.89%, съобщава Дневник.

“Увеличението се дължи на очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос, по-високия курс на щатския долар спрямо лева, както и в резултат на акумулирания ефект от утвърдената продажна цена за 3-ото тримесечие на 2018 г., която е по-ниска от разходите за доставка”, обясняват от газовия доставчик.

КЕВР ще вземе окончателното решение за новата цена на газа на 30 септември. “Възможностите на комисията са силно ограничени. Ние преди всичко трябва да установим дали предложената цена е в съответствие с договора, който има между “Газпром експорт” и “Булгаргаз”, обясни преди време Иванов.

Според шефа на енергийния регулатор увеличението на цената е неизбежно. То ще бъде четвъртото поредно – след поевтиняването на природния газ в края на 2017 г. от началото на тази година цената непрекъснато расте. Повишението от 1 януари беше 2.75% (“Булгаргаз” поиска 2.83%), от 1 април тя се покачи с още 2.6%, докато искането на държавната компания тогава беше за 4.82%, а на 1 юли поскъпването беше 10.81% при поискани над 15%.

Ако сега КЕВР реши, че цената ще се повиши с повече от 5%, по закон ще се наложи и нова актуализация на тарифите за парно и високоефективната електрическа енергия, произвеждана по комбиниран способ от топлофикационните дружества, използващи природен газ. Такова например е “Топлофикация София”. През юли заради поскъпването на природния газ цената на парното в страната беше повишена средно със 7.33%.

“Комисията има много повече инструменти за въздействие върху цената на електрическата енергия, но не и на природния газ. А оттам и на топлинната енергия, която се определя въз основа на цената на природния газ”, твърди Иванов.

При определяне на цената на природния газ КЕВР прилага изцяло съществуващата методика, описана в действащия договор между “Булгаргаз” и “Газпром експорт”. Формулата отчита движението на цената на петрола и на алтернативните на природния газ горива на световните пазари за последните 9 месеца, както и промените в курса на щатския долар. Правомощията на регулатора са единствено да установи дали заявлението на обществения доставчик “Булгаргаз” отговаря на изискванията на Наредба №2 за определяне цените на природния газ и на договора за доставка между двете дружества.

Свързани

Leave a Comment