Глобалните инвестиции в атомна енергетика през 2017 г. са намалели с 45% в сравнение с предходната година и възлизат на 17 милиарда долара, под влияние по-специално на нарастващата тенденция в света за отказ от атомните електроцентрали.
Това се съобщава от водещия японски бизнес вестник Никей, позовавайки се на данните на Международната агенция по енергетика. Според изчисленията общите инвестиции в енергийния сектор на планетата през 2017 г. възлизат на 1,8 трлн. долара, което е с 2% по-малко в сравнение с предходната година. Капиталовложенията, основани на използването на минерални горива, като цяло остават на същото ниво, съобщава ТАСС, пише econ.bg.
Инвестициите в изграждането на нови атомни електроцентрали обаче са снижени на световно ниво на 70%. Никей смята, че много страни се отнасят с недоверие към ядрената енергетика след аварията в японската атомна електроцентрала Фукушима-1 през пролетта на 2011 г.
По-големите изисквания за сигурност след това водят до сериозно увеличение на разходите за строителни проекти на атомните електроцентрали, което намалява тяхната привлекателност, пише вестникът.
Германия реши да се откаже изцяло от атомните електроцентрали, след като в Швейцария след референдум беше забранено изграждането на нови централи, Франция възнамерява да намали зависимостта си от ядрена енергия. Подобни процеси протичат в Азия – Тайван, например, до 2025 г. възнамерява да се откаже от АЕЦ, а в Южна Корея се въвеждат сериозни ограничения за тяхното използване.