ЕК одобри държавната помощ за газовата връзка с Гърция

Европейската комисия (ЕК) обяви, че финансирането, което българската и гръцката страна искат да предоставят за изграждане и експлоатация на междусистемна връзка за природен газ, е в съответствие с правилата на ЕС за държавната помощ. С това формално се разрешават плащанията за проекта, чиято обща стойност е 240 млн. евро. “Мерките за помощ са необходими, тъй като газовата връзка не би могла да бъде осъществен по друг начин, съобщава Капитал. Финансовият анализ показа, че възвръщането на инвестиционните разходи само от тарифите за използване на междусистемния газопровод не би било осъществимо”, се казва в съобщението на комисията.

Българската държава вече предостави безусловна гаранция на БЕХ за покриване на заем в размер на 110 млн. евро, който дружеството получи от ЕИБ. Средства за изграждането на газовата връзка ще дойдат и от оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”.

“Новата междусистемна връзка между Гърция и България ще повиши сигурността на енергийните доставки и ще засили конкуренцията в полза на гражданите в региона. Одобрихме помощ, която ще бъде предоставена от двете страни, тъй като тя е ограничена до това, което е необходимо за реализирането на проекта, и затова е в съответствие с правилата за държавната помощ”, заяви еврокомисарят Маргрете Вестегер, която отговаря за политиката в областта на конкуренцията.

Общият размер на инвестиционните разходи за изграждането на междусистемната връзка е 240 млн. евро. Според разчетите финансирането ще се осигури от няколко източника. Чрез пряко дялово участие от акционерите на съвместното акционерно дружество Ай Си Джи Би – БЕХ и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon ще бъдат събрани 46 млн. евро. Други 45 млн. евро са вноската от Европейската енергийна програма за възстановяване, която се управлява централно от Европейската комисия.

Останалите средства са от заемът на БЕХ от ЕИБ в размер на 110 млн. евро, който вече е прехвърлен на Ай Си Джи Би, и прякото финансово участие в размер на 39 млн. евро от държавния бюджет на България чрез оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”.

Освен чисто финансовото измерение одобрената държавна помощ включва и специален режим за корпоративно данъчно облагане, който ще се прилага за проектната компания Ай Си Джи Би за срок от 25 години от началото на търговските операции. Конкретните му параметри предстои да бъдат уредени чрез междуправителствено споразумение между България и Гърция.

Според ЕК мерките за помощ няма да нарушат неоправдано конкуренцията, тъй като нито БЕХ в България, нито DEPA в Гърция ще може да запазва повече от 40% от капацитета на новата междусистемна връзка на входните пунктове съответно в България и Гърция. В резултат на това поне 60 % от новия капацитет ще бъдат отворени за конкуренти, които желаят да продават газ на тези пазари.

Очаква се проектът да допринесе за напредъка по основните стратегически цели на ЕС, включително диверсификацията на източниците за доставка на газ и да повиши сигурността на доставките на газ за ЕС. България конкретно ще може да разнообрази доставчиците си, като започне да получава газ от Каспийския регион. Предвиденият първоначален капацитет на дългия 182 км газопровод е 3 млрд. куб.м, а максималният може да достигне до 5.5 млрд. куб.м годишно.

Проблемът е, че строителството продължава да буксува. Търгът за самото изграждане на тръба от Стара Загора до Комотини, който беше обявен през пролетта, привлече общо 11 кандидата. В надпреварата за 145 млн. евро без ДДС участие са заявили както световни компании с опит в тази сфера, така и някои от големите български строители като “Джи Пи груп”, “Трейс груп холд” и “Главболгарстрой”, които обаче си партнират с чуждестранни фирми, за да покрият високите изисквания. Засега обаче кандидатите са подали само заявления за участие и проектната компания трябва да прецени кои от тях отговарят на финансовите и техническите условия и чак след това ще ги покани да представят ценови оферти.

Поръчката за изработката и доставката на тръбите за междусистемната газова връзка също не е приключила все още. Бюджетът й е 60 млн. евро без ДДС.

Свързани

Leave a Comment